Musisz zainstalować flash player pobierz instalator


KWARTALNIK BURSY MIĘDZYSZKOLNEJ NR 2 NR 9 / 2012 - 2013 r.W NUMERZE BURSORKA NAKRĘTKA DLA NATALKI STR. 6 - 7

ANDRZEJKI 2012 STR. 4 - 5 SZLACHETNA PACZKA STR. 10 - 11 KONKURS NA BOŻONARODZENIOWĄ KARTKĘ STR. 12 - 13 GÓRA GROSZA STR. 8 - 9 WIGILIJNY WIECZÓR W BURSIE STR. 14 -17

BURSORKA W NUMERZE KSIĄŻNICA ZAMOJSKA STR. 22 - 23

SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZAMI ARMII KRAJOWEJ STR. 18 - 21 KONKURS POEZJI MIŁOSNEJ ERATO STR. 26 - 27 WŁOCHY SZLAKIEM HETMANA JANA ZAMOYSKIEGO WYSTAWA FOTOGRAFII STR. 28 - 29 BIAŁE SZALEŃSTWO W JACNI STR. 24 - 25 WERNISAŻ KOMARÓW 2013 STR. 30 - 31

ANDRZEJKI 2012 BURSORKA

Andrzejkowy Wieczór, zostały w tym roku przygotowane przez młodzież i opiekunów sekcji kulturalnej i plastycznej oraz wolontariat " Otwarta Dłoń." W barwnie udekorowanej auli naszej bursy, młodzież uczestniczyła w zabawach, wróżbach i dyskotekowych tańcach. Nie zapomniano w ten wesoły czas, o osobach potrzebujących pomocy...

BURSORKA ANDRZEJKI 2012 ANDRZEJKI 2012" POMOCNA DŁOŃ" BURSORKA

W specjalnie przygotowanej kawiarence, prowadzono podczas Andrzejek, akcję „ Góra Grosza”, zorganizowaną przez wolontariuszy "Otwarta Dłoń", pod opieką pani Anety Jaworskiej. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną dla dzieci potrzebujących i z rodzinnych domów dziecka.

BURSORKA " POMOCNA DŁOŃ"WOLONTARIAT BURSORKA

W naszej bursie trwa zbiórka plastikowych nakrętek, pod hasłem " NAKRĘTKA DLA NATALKI" Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na zakup protezy ręki dla Natalki – dziewczynki, która urodziła się w zamojskim szpitalu 20 maja 2011 roku. Natalka urodziła się bez prawej rączki a jej brat bliźniak - Krzyś, urodził się z wadą serca. Oboje są wcześniakami. Młodzież naszej bursy, aktywnie działająca w wolontariacie „ Otwarta Dłoń”, prosi o pomoc dla Natalki i przypomina, że liczy się każda, wrzucona do pudełka nakrętka. Mały odruch serca, który tak wiele może dać! Nie pozostawajmy obojętni na innych.

WOLONTARIAT BURSORKAJUBILEUSZ BURSORKA

Na Jubileuszowej Gali Wolontariatu, zostały wręczone podziękowania i wyróżnienia dla aktywnych wolontariuszy. Podczas gali został zaprezentowany dziesięcioletni dorobek Zamojskiego Centrum Wolontariatu. Podziękowania otrzymał pan dyrektor Waldemar Leszczyński za zaangażowanie i wsparcie podczas organizowanych przez stowarzyszenie międzynarodowych spotkań. Ponadto został doceniony, działający w bursie Klub Wolontariusza „Otwarta Dłoń”, który aktywnie współpracuje z Centrum Wolontariatu poprzez angażowanie się w zbiórki charytatywne, jak: Góra grosza, Twój Dar Serca dla Hospicjum, Szlachetna Paczka, zbiórka nakrętek, a także uczestniczy w akcjach WOŚP, w organizacji oraz pomocy koleżeńskiej nauce. Specjalistyczne szkolenia organizowane przez Centrum Wolontariatu pozwoliły młodzieży na zapoznanie się ze specyfiką pracy i pomocy osobom starszym. Szczególne wyróżnienia za dzaiałalność wolontarystyczną otrzymały: Magda Makochon, Agata Przytuła, Marta Puźniak, Edyta Berdzik oraz Ewa Selech.

BURSORKA "SZLACHETNA PACZKA"BURSORKA KONKURSY

Jak każe tradycja, w bursie po raz kolejny odbył się „ KONKURS NA BOŻONARODZENIOWĄ KARTKĘ”. Młodzież , pod opieką pani Małgorzaty Wierzchowskiej, wykonała i pięknie ozdobiła kartki, które zostaną rozesłane wraz z życzeniami do placówek i osób zaprzyjaźnionych z bursą, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W konkursie I miejsce zajęły ex aegvo: Natalia Puźniak i Iza Leśko, II miejsce Agata Dorota i Magda Makochon, III miejsce Karolina Mielniczuk i Anita Adamczuk. Wyróżnienia otrzymały: Iza Łupina, Dominika Łobocka, Iga Banak, Iza Olejko. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy, które wręczył pan dyrektor, podczas uroczystej kolacji wigilijnej.

KONKURSY BURSORKAWIGILIA BURSORKA

Wigilijny wieczór, upłynął w uroczystej i rodzinnej atmosferze, wypełnionej kolędami i świątecznymi życzeniami. Naszymi gośćmi byli w tym roku Dyrektor Liceum Plastycznego - Pani Hanna Maziarczyk oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 - Pan Antoni Turzyniecki. Po odczytaniu słów Ewangelii wg. św. Łukasza, odbyła się część artystyczna, przygotowana przez młodzież i opiekunów sekcji kulturalnej. Młodzi aktorzy, z przyczepionymi do ramion anielskimi skrzydłami, głosili przy akompaniamencie gitary, dobrą nowinę o przyjściu na świat Zbawiciela. Wokół rozbrzmiewały znane wszystkim kolędy i pastorałki.

BURSORKA WIGILIAWIGILIA BURSORKA

Po przełamaniu się opłatkiem i złożeniu sobie świąteczno – noworocznych życzeń, obecni zasiedli przy wigilijnym stole, zastawionym tradycyjnymi potrawami. Królował barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i śledź. Nie zabrakło także słodkich wypieków sekcji kulinarnej - miodowych pierników - oraz makowca. Pan Dyrektor, Waldemar Leszczyński, złożył wszystkim świąteczne życzenia oraz wręczył nagrody i dyplomy młodzieży biorącej udział w konkursie na bożonarodzeniową kartkę.

BURSORKA WIGILIASPOTKANIA BURSORKA

W ramach projektu edukacyjnego „Ocalić od zapomnienia – Kalejdoskop Wspomnień”, odbyło się spotkanie międzypokoleniowe młodzieży z żołnierzami Armii Krajowej, połączone z projekcją filmów dokumentalnych, pt. „Sachryń. Pamięć zapisana w kamieniu” i „Wyrok śmierci”. Filmy nawiązują do historii Zamojszczyzny, trudnych relacji polsko – ukraińskich oraz postaci dowódcy partyzanckiego Zenona Jachymka ps. „Wiktor”.

BURSORKA SPOTKANIA Otwarcia spotkania i powitania przybyłych gości, dokonał dyrektor bursy, pan Waldemar Leszczyński. Na spotkanie przybył prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość, pan Sławomir Zawiślak oraz przedstawicie Zarządu Okręgu: major Zbigniew Kruk - autor książki "Z Armii Krajowej na Sybir, kapitan Tadeusz Kopeć i kapitan Michał Kręglicki.

Po zakończeniu projekcji filmów i poczęstunku, kombatanci odpowiadali na pytania młodzieży dotyczące wojennych przeżyć, codzienności tamtych trudnych czasów i ofierze, jaką złożyli Ojczyźnie, podejmując trudną i nierówną walkę z okupantem. Projekt edukacyjny realizowany w bursie, zapoczątkowany został upamiętnieniem ofiar mordu katyńskiego, poprzez posadzenie Dębów Pamięci i rozszerzony o działania, których celem jest zebranie wspomnień pokolenia, którego młodość przypadała na czas II wojny światowej i okres powojenny i wydanie ich w formie publikacji książkowej. Projekt przewiduje udział młodzieży w warsztatach dziennikarskich, poligraficznych, fotograficznych i innych oraz spotkaniach z ludźmi, którzy brali udział w walce zbrojnej, przeżyli obozy koncentracyjne, wysiedlenia, zsyłki na Syberię czy roboty przymusowe. Ich doświadczenia, jako żywa lekcja historii, pozwolą na poznanie historii naszego regionu, zacieśnią międzypokoleniowe więzi i pozwolą ocalić od zapomnienia niezwykłe ludzkie losy. Na zakończenie spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcie. Młodzież wręczyła żołnierzom słodkie upominki i podziękowała za poświęcony czas, burzliwymi oklaskami.

SPOTKANIA BURSORKABURSORKA SPOTKANIAKSIĄŻKI BURSORKA

Katarzyna Węglicka – rodem z Mławy, sercem kresowianka. Mieszka w Warszawie, studiowała filologię polską i historię sztuki. Doktorantka PAN, tłumaczka i przewodniczka po Kresach Wschodnich, poszukująca zabytków przeszłości i ludzi kultywujących tradycje polskości. Do utrwalenia urody Kresów używa aparatu fotograficznego i pióra. Zadebiutowała w 2004 roku książką „Opowieści kresowe. Litwa.” Z największym zainteresowaniem czytelników spotkały się ilustrowane tomy gawęd: "Kresowym szlakiem", "Wędrówki kresowe", "Białoruskie ścieżki", "Na dalekiej Ukrainie", "Bliska Ukraina" oraz "Moja Litwa". Tropienie dziejów kresowych to wielka pasja autorki, której poświęca każdą wolną chwilę. Pasja ta może okazać się zaraźliwa…

BURSORKA KSIĄŻKI Spotkanie z Katarzyną Węglicką w Książnicy ZamojskiejSPORT BURSORKA

W ramach rozwijania pasji oraz zainteresowań sportowych młodzież brała udział w wyjeździe na narty do Jacni. Wychowankowie posiadający umiejętności jazdy na nartach szusowali na stoku, a stawiającym pierwsze kroki w narciarstwie pomagał wykwalifikowany instruktor. Wszyscy mile wspominają czas spędzony podczas białego szaleństwa.

BURSORKA SPORTPOEZJA BURSORKA

W Bursie Szkolnej Nr 2 w Lublinie, odbył się jubileuszowy X Konkurs Recytatorski Poezji Miłosnej Erato. Imprezie patronował Lubelski Kurator Oświaty, którego reprezentowała Pani Joanna Kulikowska, dyrektor Wydziału Kształcenia Specjalnego i Zwiększania Szans Edukacyjnych. W konkursie wzięło udział 45 uczestników z 14 placówek. Karnawałowo – walentynkową atmosferę odzwierciedlała muzyka rozbrzmiewająca w bursie, słodki poczęstunek oraz wystrój sali w której młodzież prezentowała swoje recytatorskie umiejętności. Poziom przygotowania uczestników był bardzo wysoki i jury miało poważny problem z wyborem najlepszych recytatorów. Uczestnicy i zaproszeni goście uznali zgodnie, że zainteresowanie młodzieży poezją rośnie.

BURSORKA POEZJA

Wychowankowie naszej bursy, od pięciu lat z sukcesami uczestniczą w kolejnych edycjach konkursu. W tym roku było podobnie. Klaudia Steć, zajęła III miejsce za recytację wiersza Wisławy Szymborskiej „Miłość od pierwszego wejrzenia”. Dyplom udziału w X edycji konkursu Erato, otrzymała Magda Makochon, za recytację „Sonetu” Juliusza Słowackiego. Uczestniczki zostały przygotowane do konkursu, przez panią Małgorzatę Piaseczną i panią Dorotę Gregorczyk – Słota. W zmaganiach recytatorskich towarzyszył wychowankom dyrektor Waldemar Leszczyński. Gratulujemy!

FOTOGRAFIA BURSORKA

W Domu Kultury w Komarowie – Osadzie, już po raz trzeci można obejrzeć wystawę fotografii, autorstwa pana Waldemara Leszczyńskiego, pt. „Włochy – Szlakiem Hetmana Jana Zamoyskiego.” Fotografie na niej prezentowane, miały swoją premierę w Galerii Młodych Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu, a następnie w zamojskiej Galerii Fotografii „Ratusz” w ramach III Zamojskiego Festiwalu Kultury Włoskiej „ Arte, Kultura, Musica E…”

BURSORKA FOTOGRAFIA

Podczas jednej z podróży do Włoch, pan Waldemar Leszczyński podążył śladem Jana Zamoyskiego, który w XVI wieku przebywał w słonecznej Italii. W ten sposób powstało 1000 zdjęć, z których 32 trafiły na wystawę. W kadrze aparatu fotograficznego, uwiecznione zostały najpiękniejsze włoskie miasta: Rawenna, Florencja, Asyż, Padwa, Rzym, Monte Casino i Wenecja. Uroczyste otwarcie wystawy, połączone z prezentacją multimedialną, miało miejsce 28 lutego 2013 roku o godzinie 15.00. Nie zabrakło potraw włoskiej kuchni, ani muzyki rodem z Italii. Wernisaż uświetnił koncert chóru "Pasjonata". Fotografie można oglądać przez miesiąc.

WERNISAŻ BURSORKABURSORKA WERNISAŻ